2011 - 2024 SKD Martin
created by TVORIVEC

Nová dráma 2013

SKD Martin sa v utorok 14. mája predstavilo divákom a odbornej porote festivalu Nová dráma 2013.

  1. časť sitkomu www.narodnycintorin.sk zaradila výberová komisia do súťažného programu 9. ročníka festivalu Nová dráma, ktorý organizuje Divadelný ústav Bratislava.

Podujatie predstaví najlepšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulom kalendárnom roku. Festival sa uskutoční v dňoch 13. - 18. mája 2013 v Bratislave.

Festival Nová dráma/New Drama 2013 už pozná výber inscenácií do súťažného programu. Na deviatom ročníku festivalu sa v Bratislave predstaví a o tri festivalové ceny zabojuje 8 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Všetky mali premiéru v uplynulom roku.

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2013 uzavrela výber inscenácií do súťažného programu 9. ročníka festivalu. V dramaturgickej rade tento rok pracovali teatrologička Elena Knopová, dramaturg Marek Godovič a divadelný kritik Miro Zwiefelhofer.

Od novembra do marca vyberali z takmer 50 inscenácií súčasných dramatických textov vo všetkých divadlách na Slovensku. Do výberu sa dostali inscenácie, ktoré mali premiéru v období od 1. marca 2012 do 28. februára 2013. Sledovali štátne, samosprávne aj nezávislé divadlá, aby ponúkli najlepší výber inscenácií súčasných textov, ktoré boli napísané po roku 2000.

 

Prehľad 8 súťažných inscenácií deviateho ročníka festivalu Nová dráma/New Drama:

Viliam Klimáček: HOLOKAUST, Divadlo Aréna, réžia Rastislav Ballek

Ján Rozner: SEDEM DNÍ DO POHREBU, Slovenské komorné divadlo Martin, réžia Ľubomír Vajdička

Dodo Gombár: WWW.NARODNYCINTORIN.SK, Slovenské komorné divadlo Martin, réžia Dodo Gombár

Michaela Zakuťanská: JÁNOŠÍK 007, Mestské divadlo Žilina, réžia Ján Luterán, Mariana Ďurčeková

Anna Jablonská: POHANIA, Činohra Slovenského národného divadla, réžia Marián Amsler

PROCES PROCESU PROCESOM (PÔJDEŠ DO BASY? HAJZEL!), Divadlo SkRAT, réžia Dušan Vicen

Simona Semenič: 5CHALANOV.SK, Štúdio 12 - štúdio pre novú drámu, réžia Adriana Totiková

Ján Šimko: STEEL MY HEART (TÚLAME SA NOCOU POŽIERANÍ OHŇOM), OZ TUCET a SPOTS, réžia Ján Šimko

Festival Nová dráma/New Drama predstavuje najlepšie inscenácie textov súčasnej drámy, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulom kalendárnom roku. Deviaty ročník festivalu sa uskutoční v dňoch 13. - 18. mája v Bratislave. Pripravujú ho Divadelný ústav Bratislava a Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava.

Festival Nová dráma/New Drama 2013 je súťažnou prehliadkou. Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu novej drámy - Grand Prix Nová dráma -hlasuje medzinárodná porota. Účastníci kritického seminára rozhodnú o tom, ktorá z nich získa Cenu študentskej poroty. Diváci môžu po každom predstavení hlasovať za svoju najobľúbenejšiu inscenáciu. Ich voľba rozhodne o tom, ktorá inscenácia dostane divácku cenu - Cenu bratislavského diváka.

https://youtu.be/2wJHtTccCio

Video môžete sledovať aj priamo na službe YOUTUBE