2011 - 2024 SKD Martin
created by TVORIVEC

Národný cintorín 1 (Pravda)

Recenzia: Nech žijú divadelné sitcomy!

Dagmar Inštitorisová, divadelná kritička | 17.12.2012 16:00

Trpko-smiešny príbeh o zabúdaní na našich dejateľov - aj tak by sme mohli nazvať nový divadelný experiment – divadelný sitcom - Slovenského komorného divadla v Martine.

Lucia Jašková ako Anička Jurkovičová a Dominik Zaprihač ako Pes Bača v hre www.narodnycintorin.sk, ktorá mala v sobotu premiéru v Martine.

Autor: Braňo Konečný

Na rozdiel od iba jedného dielu sitcomu Fun(e)brak, s.r.o. (Mestské divadlo Bratislava, 2004) Patrika Lančariča a Petra Pavlaca, ktorý bol reakciou na televízne seriály o majetkuchtivých dedičoch a prefíkaných zosnulých, www.narodnycintorin.sk je inscenáciou o deravení našej pamäte. A o tom, že nie je potrebné veľa špekulovať nad tým, prečo to tak je, ale že je potrebné vysmievať sa nám za to.

Kostra príbehu je jednoduchá – dnešná. Podnikavec s príznačným menom Mazaník (František Výrostko) zavedie Primátorku Martina (Nadežda Vladařová) na Národný cintorín a odtiaľ do krčmy, aby ju presvedčil o tom, že kvôli diaľnici R3 treba premiestniť zopár hrobov našich osobností. Prebudení dejatelia na to reagujú odchodom na mestský úrad, kde ich však – ako inak – nik nevidí. Po návrate z krčmy na cintorín sa mierne podgurážená Primátorka sa prepadne do jedného z hrobov a stretáva sa s nimi…

Hroby (a cintorín) sú zobrazené klasickými divadelnými prostriedkami – "skriňami“, z ktorých každá patrí tomu "svojmu“ dejateľovi, radom stoličiek s krížmi na opierkach a tradičnou lavičkou pre smútiacich. Naše národné "ležiaky“ si zo skríň (hrobov) vyberajú, čo potrebujú, prípadne si do nich idú v hlbokom rozčúlení iba tak "oddýchnuť“.

Scénické masky postáv sú dômyselnou komickou kombináciou „duchárskych“ masiek s charakteris­tickými črtami "neustále rozveseleného“ Janka Kráľa (Daniel Heriban), "hlboko hĺbavého“ Karola Kuzmányho (Karol Čižmanec) atď. Podstata komickosti celej základnej situácie spočíva v nestálych zrážkach názorov, túžob a minulých úspechov všetkých osobností pri snahe o vlastnú záchranu a ich konfrontácii s túžbami a potrebami psa Baču (Dominik Zaprihač), ktorý bol narýchlo pochovaný pri múre cintorína.

Karikatúrna kresba všetkých postáv bola na mnohých miestach očarujúca, diváci smiechom reagovali nielen na vtipnosť ich reakcií na celú situáciu, ale aj na ďalší veľký úspech SKD – ľahkoštekliaci kritický nadhľad či už nad našimi dejateľmi alebo aj nad nami. Vážny tón tvaru dodávali bravúrne zaspievané piesne – zo spevníkov, básnických zbierok atď. Škoda však, že sa zatiaľ nepodarilo aj tie posunúť trochu viac do parodickej roviny.

Buďme teda v ďalších dieloch veľmi zvedaví na to: či príde aj krásavec Francisci, ako naša prvá herečka Anička Jurkovičová (Lucia Jašková) takmer rozhádala štúrovcov, ako skončil Miloslav Schmidt svoje hasičské snaženia či Šoltésová (Zuzana Rohoňová a. h.) prestala byť úzkoprsá! Lebo je na to dôvod…

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Dodo Gombár, Róbert Mankovecký: www.narodnycintorin.sk(divadelný sitcom) / dramaturgia: Róbert Mankovecký / scéna a kostýmy: Hana Knotková a. h. / hrajú: Lucia Jašková, Zuzana Rohoňová a. h. , Nadežda Vladařová, Marek Geišberg, Dano Heriban, Karol Čičmanec, František Výrostko a i. / premiéra inscenácie: 15. 12. 2012 Štúdio Slovenského komorného divadla Martin

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

https://youtu.be/2wJHtTccCio

Video môžete sledovať aj priamo na službe YOUTUBE